wtorek, 21 maja, 2024

Skandynawia jest miejscem, do którego w ciągu ostatnich lat trafia coraz więcej Polaków, co ma miejsce przede wszystkim z uwagi na wysoki standard życia, jaki można w tym rejonie osiągnąć. Jednym z krajów, do których trafia wielu naszych rodaków jest Norwegia – państwo słynące nie tylko z malowniczych fiordów, ale także atrakcyjnych zarobków.

 

Komu przysługuje zasiłek rodzinny w Norwegii?

Poza wysokimi zarobkami, atrakcyjnym aspektem życia w tym kraju są także świadczenia socjalne, takie jak zasiłek rodzinny (barnetrygd) na dzieci do 18 roku życia. Kto i w jaki sposób ubiegać się o zasiłek rodzinny w Norwegii? Świadczenie to przysługuje osobom, które osiągają dochód  z tytułu umowy o pracę, kontraktu, własnej działalności gospodarczej lub pobierania innych świadczeń, które są równoważne z pracą – wszystkie formy dochodu muszą być więc objęte składkami na ubezpieczenie społeczne. Składki te muszą być koniecznie odprowadzane w Norwegii, a osoba ubiegająca się o uzyskanie zasiłku oraz jej dzieci muszą posiadać stałe zameldowanie w tym kraju.

O czym pamiętać ubiegając się o zasiłek rodzinny w Norwegii?

Jeżeli ubiegamy się o zasiłek rodzinny w Norwegii, istotną kwestią jest dostarczenie do NAV odpowiedniej dokumentacji. Wśród dokumentów, jakie należy przekazać do urzędu muszą znajdować się koniecznie akty urodzenia dzieci, dokumentacja potwierdzająca stosunek zatrudnienia (umowa o pracę, kontrakt; w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – bilans od księgowego), pozwolenie na pobyt w Norwegii lub rejestracja pobytu, odcinki pensji za bieżący rok podatkowy oraz za rok poprzedni, a także dokument tożsamości. Należy dostarczyć także akt małżeństwa, jednak dokument ten nie jest wymagany, ponieważ świadczenia mogą pobierać również osoby nie będące w związku małżeńskim.

 

 

Tags: ,

Related Article

No Related Article

Industrialna półka typu loft do łazienki zobacz wiecje live url