wtorek, 19 marca, 2024

Przez wieki drewno wykorzystywane było do budowy domów. Z czasem jednak zostało wyparte przez cegły. Przez wiele lat z drewna budowano jedynie altany i domki letniskowe. Dzisiaj sytuacja zaczęła się radykalnie zmieniać. Powstają również domy drewniane całoroczne. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się te, w których wykorzystywana jest technologia szkieletowa.

 

Domy drewniane całoroczne: jak wygląda ich budowa?

Zaletą budowy domów w technologii szkieletowej są nie tylko niższe koszty niż w przypadku tradycyjnego murowanego domu. Plusem tych domów jest również to, że powstają one bardzo szybko. W przypadku zdecydowania się na wybudowanie domu w stanie surowym zamkniętym można być pewnym, że budowa zakończy się  w przeciągu nawet 2 miesięcy. Domy drewniane całoroczne można budować również zimą przy ujemnych temperaturach. Jedynym warunkiem, aby prace przy wznoszeniu domu mogły być wykonywane zimą to przygotowane wcześniej ławy fundamentowe. Są one jedynymi elementami domu drewnianego, które wykonane zostały w technologii mokrej. Elewację domu z drewna zbudowanego w technologii szkieletowej można dowolnie wykończyć. Możliwe jest nawet użycie takich materiałów, że po wykończeniu będzie on nie do odróżnienia od tradycyjnego domu murowanego.

 

Dom z drewna: oszczędny i nowoczesny

Domy drewniane budowane w technologii szkieletowej są bardzo oszczędne w eksploatacji. Do ich ogrzania nie potrzeba dużej ilości energii cieplnej, koszty ogrzewania są więc niższe. Jest to zasługa wyjątkowo solidnie wykonanej izolacji termicznej. Ściany ociepla się płytami ze styropianu. Standardem jest stosowanie płyt o grubości 10 centymetrów. Dodatkową warstwą ocieplającą jest wełna mineralna. Do ocieplania stosuje się wełnę, która ma co najmniej 15 centymetrów grubości. W sumie więc standardowa grubość ocieplenia to 25 centymetrów.

 

Tags: ,

Related Article

No Related Article