piątek, 19 kwietnia, 2024

Wiaty ogrodowe to lekkie, nowoczesne konstrukcje, wykorzystywane coraz chętniej w przydomowych ogródkach. W zależności od potrzeb, wiaty wykonane mogą być z ponadczasowego drewna, wytrzymałego metalu czy trwałego kamienia. Jaką altanę wybrać do własnego ogrodu?

Materiał

Wiaty wykonywane są z różnych materiałów, a ich wybór uzależniony jest jedynie od preferencji klienta oraz przeznaczenia samej wiaty. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wiaty drewniane, które cieszą się niesłabnącym uznaniem, ze względu na naturalny wygląd, trwałość oraz ponadczasowy charakter. Zainteresowanie zyskują ostatnio metalowe wiaty ogrodowe, które, wypełnione lekkimi tkaninami, tworzą w ogrodzie stylowe i zaciszne zakątki. Metalem wykorzystywanym do produkcji wiat jest zazwyczaj aluminium, które cechuje się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, jest lekkie oraz łatwe w obróbce. Kolejnym materiałem, wykorzystywanym do tworzenia wiat jest kamień, umożliwiający stworzenie najtrwalszej konstrukcji.

Przeznaczenia wiaty

W ofertach producentów altan ogrodowych znaleźć można wiaty o różnych kształtach, a co za tym idzie, zastosowaniach. Modele w kształcie kwadratu lub prostokąta mogą stanowić indywidualny, wolnostojący obiekt. Najbardziej optymalnym rozmiarem altany jest wymiar 3 x 3 m lub 4 x 3 m. Altany takie służą zazwyczaj do celów rekreacyjnych. W ich wnętrzu wbudować można ogrodowego grilla (pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia ścian) i wykorzystywać jego wnętrze do spotkań ze znajomymi. Na rynku znaleźć można również większe wiaty, o powierzchni przekraczającej 35 m2, jednak ich posiadanie wymaga dużego ogrodu. Wiaty te są często wykorzystywane jako zadaszenie dla samochodu. Ze względu na dach, wiaty ogrodowe znakomicie chronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Indywidualny projekt altany

Altany ogrodowe mogą mieć różne kształty, wielkości i zastosowania. Mogą posiadać pełne ściany, być wypełnione tkaninami lub nie posiadać ich w ogóle. Kształt wiaty może być tradycyjny, jak i nowoczesny. Dobre firmy wykonawcze oferują wykonanie i realizację projektu wiaty zgodnie z wymaganiami klienta. Dzięki temu wiaty ogrodowe dostosowane są do potrzeb domowników, znakomicie wpisują się w architekturę ogrodu oraz pełnią funkcję rekreacyjną. Elementy prostej altany można złożyć indywidualnie lub poprosić o pomoc fachowca.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem saun zewnętrznych

Tags: ,

Related Article

No Related Article

zobacz wiecje eopia.pl ganx.net