piątek, 14 czerwca, 2024

Osprzęt elektryczny w domu jest bardzo istotny. Bez niego niemożliwe byłoby wykonywanie wielu codziennych czynności, a źródłem światła w porze wieczornej i nocnej musiałyby być poczciwe lampy naftowe, tak jak to było w dawnych, minionych już czasach. Mimo ich powszechnej obecności w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych mało kto jednakże zastanawia się jak powinny być rozmieszczone kontakty i gniazdka. A to bardzo istotna kwestia, wpływająca na wygodę codziennego mieszkania w danej przestrzeni.

Im częściej, tym lepiej

Kto nie spotkał się nigdy z sytuacją, w której musiał podłączyć więcej urządzeń niż miał gniazdek do dyspozycji, ten chyba nigdy nie miał okazji pomieszkiwać w polskim domu. Oszczędność, z jaką w poprzednich latach rozmieszczano kontakty i gniazdka była wprost nie do uwierzenia. sytuacja, w której w dość dużym pokoju znajdują się dwa gniazdka jest dość często spotykana. Z tego też względu w Polsce tak popularne w sprzedaży są wszelkie przedłużacze i trójniki.

Aby uniknąć tworzenia niepotrzebnej plątaniny kabli elektrycznych na podłodze warto więc zawczasu pomyśleć o umieszczeniu odpowiedniej ilości gniazdek w poszczególnych pokojach. Jak wiadomo z niczym nie można przesadzić, nie będzie stanowiło jednakże nadużycia, jeśli gniazdka i kontakty zostaną rozmieszczone w nadmiarze. O ile bowiem instalacja elektryczna została prawidłowo zaprojektowana i wykonana, to nie powinno to sprawiać jakichkolwiek problemów na etapie użytkowania.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podobnie sprawa wygląda z osprzętem elektrycznym do załączania oświetlenia. Choć jego ilości w danym pomieszczeniu zależy od ilości punktów świetlnych, to także i w tym przypadku warto dać więcej opcji sterowania, stosując podwójne włączniki zamiast pojedynczych. Istotne jest jednakże, aby zachować prawidłowość ich instalacji, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania.

A dbanie o bezpieczeństwo zaczyna się już w sklepie elektrycznym, gdzie dokonywany jest wybór urządzeń elektrycznych. Tanie gniazdka i kontakty lepiej pominąć, bowiem zazwyczaj są one pozbawione wielu rozwiązań, wpływających na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Przykładowo tanie gniazdka mają proste, polegające na dociskaniu śrubą, styki elektryczne. Tego typu gniazdka i kontakty nie zapewnią więc wyeliminowania zbędnego ryzyko, toteż warto sięgać po produkty z wyższej półki cenowej, bowiem bezpieczeństwo nie ma ceny.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

https://buzzhouse.pl/nowoczesnosc-z-nuta-retrospekcji-meble-loftowe-jako-kwintesencja-stylu/ https://motohigh.pl/2024/05/22/zakup-ubezpieczenia-samochodu-najczestsze-bledy/ https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/