piątek, 19 kwietnia, 2024

Wyjazdy w góry mają swój niepowtarzalny klimat. A jeśli zamierzamy się wybrać na skitur, to jego specyfika jest jeszcze bardziej odczuwalna. Z czym zatem wiążą się wypady skiturowe i dlaczego warto się na nie wybrać? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Ze schroniska do schroniska

Wycieczki skiturowe organizowane są zwykle na trasach, co oznacza, że każdej nocy śpimy w praktycznie innym miejscu. Opcja ta z pewnością sprawdzi się w Tatrach, gdzie odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami noclegowymi są relatywnie nieduże. Co więcej, organizując sobie wycieczkę skiturową, można dopasować poziom noclegów do własnych oczekiwań, gdyż w TPN nie znajdują się wyłącznie schroniska, ale też i hotele.

Możliwość zaplanowania przejścia „z miejsca w miejsce”, to również szansa na optymalne przygotowanie się do całej trasy. Konspekt informacyjny w tatrzańskich schroniskach jest dość bogaty. W każdym z nich możemy dowiedzieć się wielu interesujących faktów dotyczących bieżącej sytuacji na każdej z tras, dopasowując do niej program naszej wyprawy.

Z rakietami za pan brat!

Wycieczki skiturowe mogą mieć różne stopnie trudności. Niektóre z nich przebiegają przez trasy, na których znajduje się świeży, pulchny śnieg. W takich warunkach użycie klasycznych nart nie jest możliwe i jedynym co nam pozostaje, jest korzystanie z rakiet śnieżnych. Dobry skitur to wypad, w którym trasa jest w miarę możliwości rzetelnie przeanalizowana. Niestety czasem się zdarza, że intensywne opady śniegu utrudniają realizację planu.

Jeśli wycieczka skiturowa od samego początku jest organizowana z myślą użycia rakiet śnieżnych, to najprawdopodobniej nie będzie ona realizowana na trudnych technicznie trasach. Niektóre ze skiturów mają charakter wyłącznie krajobrazowy, co wiąże się przede wszystkim z obserwacją przyrody a nie „zaliczaniem” tras, czy szczytów.

Zagraniczny skitur

Na wycieczkę skiturową można się też wybrać poza granice naszego kraju. Takie wypady mają bardzo często tematyczny charakter, ściśle związany ze specyfiką danego miejsca. Przykładowo skitury w Dolomitach są organizowane przede wszystkim dla przepięknych krajobrazów a w górach Atlas – ze względu na średnie warunki techniczne.

Podsumowując, wycieczki skiturowe to szansa na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Ze względu na dużą liczbę organizowanych wyjazdów, ich specyfikę można dopasować do aktualnych oczekiwań Turysty. Jeśli jesteśmy początkującymi skiturowcami, warto rozpocząć od dobrze znanych Tatr. Wyjazdy poza granice naszego kraju to opcja dla bardziej zaawansowanych narciarzy.

Tags: ,

Related Article

zobacz lpo.pl zobacz wiecje