wtorek, 21 maja, 2024

Gdy myślimy o higienie jamy ustnej, niemal zawsze kojarzy się to nam z zębami, za to zdecydowanie rzadziej z dziąsłami. A to błąd! Dziąsła i ich kondycja są równie ważne, jeśli chcemy długo cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Warto znać podstawowe zasady, jak dbać o dziąsła, aby chroniły nasze zęby długi lata.

Dobór szczoteczki

To absolutna podstawa! Szczoteczką do zębów, zwłaszcza tą manualną, bardzo często dotykamy dziąseł i je podrażniamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki pozwoli na zminimalizowanie krwawień, które zauważamy podczas mycia zębów. W związku z tym dzieciom zaleca się szczoteczki o miękkim włosiu (np. Jordan lub Gum), a dorosłym – o średnim włosiu. Jeśli jednak mamy bardzo wrażliwa i podatne na krwawienie dziąsła, to innym sposobem na ich utrzymanie są tzw. szczoteczki ekstramiękkie, które proponują Swissdent czy TePe. Unikalna budowa i struktura niezwykle miękkich włókien pozwala na mycie zębów bez obaw o dziąsła. Ich użytkowanie zalecane jest również po operacjach czy w czasie zapalenia dziąseł.

Inne akcesoria dentystyczne

Krwawiące dziąsła to nie wszystko – musimy również zadbać o przestrzenie międzyzębowe, w których bardzo często zbierają się bakterie. Osiadające bakterie mogą powodować powstanie kieszonek, które następnie doprowadzają do cofnięcia się dziąsła i odsłonięcia szyjki zębowej. Nagromadzone bakterie w końcu stworzą kamień nazębny, który również będzie powodował cofanie się dziąseł i groźne choroby przyzębia. Kamień nazębny może usunąć już tylko dentysta – ale gromadzeniu się bakterii i płytki nazębnej możemy zapobiegać samodzielnie. Przede wszystkim – zmiana diety. Alkohol, kawa oraz leki i dieta pełna cukrów sprzyjają namnażaniu się bakterii. Ich wyeliminowanie na pewno przyniesie pozytywne skutki. Dodatkowo, do naszej dyspozycji mamy 3 główne narzędzia do utrzymania czystości przestrzeni międzyzębowych.

Nici i szczoteczki międzyzębowe

Najpopularniejsze są nici dentystyczne, które są zalecane przez WHO. Są łatwe w użyciu i bardzo skuteczne, szczególnie tam, gdzie zęby mamy upakowane bardzo ciasno. Dzięki niciom sprawnie pozbędziemy się niechcianych resztek jedzenia i bakterii. Inną propozycją będzie szczoteczka międzyzębowa, która jest wielokrotnego użytku i równie sprawnie czyści przestrzenie międzyzębowe, które zagrażają naszym dziąsłom. Jedyne co musimy wiedzieć przed ich zakupem, to rozmiar przeznaczony dla naszych zębów. Sprawdzić może to dla nas dentysta. Kolejnym sposobem na zdrowe dziąsła jest irygator – czyli urządzenie “na wodę”, czyszczące zęby i masujące dziąsła.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/zeby-przestrzenie-miedzyzebowe-c3889

Tags: ,

Related Article

No Related Article

https://www.fcbu.org/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-chlodne-wieczory/ zobacz wiecej https://aavamobile.pl/klucz-do-eleganckiego-wnetrza-ekskluzywne-meble-loftowe/