Dom drewniany kojarzy nam się przede wszystkim z pocztówkami ze Skandynawii czy pięknej Kanady. Faktycznie, takie budownictwo jest tam stosowane od stuleci, a wszystko za sprawą dostępności głównego surowca. Czy w Polsce domy drewniane sprawdzą się tak samo? Warto z bliska przyjrzeć się temu zagadnieniu.
Duże zainteresowanie domami szkieletowymi drewnianymi
Domy drewniane całoroczne budowane były w Polsce już w latach 90. ubiegłego wieku, jednak ze względu na brak doświadczenia oraz znajomości technologii często były one wadliwe. Dzisiaj jest zupełnie inaczej – w przypadku domów szkieletowych drewnianych stosowane są rozwiązania nowoczesne, pozwalające na stworzenie pięknego i trwałego budynku.
Bez wątpienia zalet domów drewnianych jest fakt, że ich budowanie trwa latami. Szacuje się, że w zależności od tego, w jakim stanie dom ma być oddany, czas budowy to 4-8 miesięcy. Firmy budowlane nie potrzebują również ciepła i wspaniałej pogody na to, aby rozpocząć proces budowy – ze względu na wykorzystanie drewna jako głównego materiału budulcowego budowa może rozpocząć się w dowolnym momencie w roku.
Jaki projekt wybrać? Firmy takie jak mawit.com.pl proponują swoim klientom projekty domów parterowych z możliwością zabudowania poddasza oraz domów piętrowych. Każdy z nich odznacza się dużą przestrzenią oraz możliwością późniejszej rozbudowy. Zaletą projektów od najlepszych producentów jest także fakt, że uwzględniono w nich garaże oraz podjazdy.
Czy koszty budowy domów szkieletowych drewnianych są duże?
Zdecydowanie nie – w porównaniu z inwestycjami murowanymi koszty są niższe o ok. 30-35%. To daje spore możliwości do oszczędzania oraz rozdysponowania tej kwoty na wyposażenie domu. Warto także przemyśleć możliwość zastosowania okien pasywnych oraz rozwiązań, które pozwolą na oszczędności w przyszłości.