Niwaki to dość tajemnicza nazwa rośliny nawet dla tych, którzy choć trochę interesują się ogrodnictwem. Nic dziwnego, te rośliny dopiero od niedawna można spotkać w polskich ogrodach, więc coraz częściej się o nich mówi. Czym zatem są te drzewka? Jak je pielęgnować i formować?
Charakterystyka niwaków
Niwaki to drzewka o dość specyficznym wyglądzie, które wiele osób myli z ozdobnymi drzewkami bonsai. Niemniej mają one ze sobą coś wspólnego, mianowicie bonsai jest drzewkiem do formowania, które sadzone jest w donicach i najczęściej uprawia się je w domach, natomiast niwaki rosną w ogrodach sadzone w ziemi. Zazwyczaj różni je także docelowa wielkość i sposób formowania. Niemniej oba te drzewka uprawiane są głównie w japońskich ogrodach. Pięknie uformowane nadają kształt całemu ogrodowi, a także zmieniają jego klimat tak, by jak najbardziej odwzorowywał naturalny krajobraz.
Aby uzyskać taki efekt w Europie, stosuje się drzewka iglaste. Dzięki temu, że mają dość specyficzną formę przyrastania, można z nich tworzyć oryginalne i ciekawe formy. Poza tym drzewka iglaste są odporne na wysoką i niską temperaturę, w związku z czym nie ma obaw, że nie przetrwają w ogrodzie mroźnej zimy.
Pielęgnacja i formowanie drzewek
Pielęgnacja drzewek formowanych nie jest skomplikowana. Co ciekawe, aby rozpocząć hodowlę takich drzewek, nie trzeba kupować i sadzić nowych drogich roślin. Z powodzeniem można wykorzystać te rosnące w ogrodzie już od kilku lat. Są większe i bardzo często lekko przekrzywione. To najlepsze cechy dla drzewek formowanych, ponieważ pozwalają one na stworzenie oryginalnych i ciekawych kształtów.
Jak rozpocząć formowanie drzewka? Przede wszystkim należy się zastanowić, jaki kształt będzie najbardziej pasował do tej części ogrodu, a następnie jakie możliwości daje samo drzewko. Następnie przystępując do formowania najlepiej zacząć od usunięcia najdłuższych gałęzi, które znajdują się najniżej. Następnie na górnej części drzewka formuje się ozdobny talerz lub chmurkę. To, jaki kształt przybierze drzewko, zależy wyłącznie od upodobań właściciela i potrzeb ogrodu.
Jakich narzędzi używać?
Do pielęgnacji i przycinania niwaków najlepiej używać ostrych narzędzi. Świetnie do tego sprawdzą się różnej wielkości sekatory, piłki ręczne, nożyce, a także noże japońskie. Warto również pamiętać, aby te narzędzia regularnie czyścić, ostrzyć i konserwować. Zardzewiałe przyrządy ogrodowe do niczego się nie nadadzą.
Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.