wtorek, 21 maja, 2024

Prysznic czy wanna? Ten wybór to często kwestia gustu a o gustach się nie dyskutuje. Każdy ma swoje upodobania. Które rozwiązanie jest jednak bardziej oszczędne? Wystarczy spojrzeć na liczby, które łatwo wykazują, które rozwiązanie się bardziej opłaca. Woda staje się coraz droższa, więc nie ma się co dziwić, że niektórzy szukają oszczędności nawet w tak zwykłej czynności jak mycie się. Niektórzy są przekonani, że prysznic jest bardziej ekonomiczny niż wanna. Jak duża jest to różnica?

Prysznic czy wanna?

Wiele osób nie wyobraża sobie mycia się bez wanny. Prysznic zużywa mniej wody co przechyla szalę oszczędności na jego korzyść. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z wanny warto zastanowić się nad mniejszym modelem, który zużyje mniej wody i zmieści się w niewielkiej łazience. Wanny asymetryczne i narożne mogą być złotym środkiem w tym dylemacie. Wanny asymetryczne to takie, które zwężają się z jednej strony co wpływa na mniejszą pojemność.

Koszt kąpieli w wannie

Przeciętna wanna ma rozmiar 140×70. Do napełnienia jej w celu kąpieli zużywa się zwykle około 100 litrów wody. Wiele osób nie leje wody w wannie do pełna, tylko do połowy. Wanna zapełniona do połowy już daje możliwość komfortowej relaksującej kąpieli. Przy takim założeniu cena za jedną kąpiel wynosi około 2 zł.

Koszt kąpieli pod prysznicem

Na rynku dostępne są wysokiej jakości słuchawki prysznicowe, które zapewniają przepływ wody na poziomie 7 litrów na minutę. Kąpiel pod prysznicem zajmuje około 8 minut. Proste obliczenie da nam więc wynik zużycia 56 litrów podczas standardowej kąpieli pod prysznicem. Kilkuminutowa kąpiel pod prysznicem kosztuje więc około 1 zł. Trzeba jednak uważać bo przedłużenie kąpieli do 15 minut będzie skutkować tym, że za kąpiel pod prysznicem zapłacimy tyle samo co za kąpiel w wannie.

Co jest tańsze – prysznic czy wanna?

Kąpiel pod prysznicem jest tańsza. Jednak tylko wtedy, kiedy uważamy na czas jaki spędzamy pod prysznicem. Jeśli urządzamy długie kąpiele pod prysznicem, trwające kilkanaście minut, wynik zużycia wody i kosztów będzie taki sam jak w przypadku wanny. W takim wypadku warto zastanowić się czy posiadanie prysznica faktycznie ma sens, jeśli jesteśmy miłośnikami wanny. Warto również zdecydować się na optymalne rozwiązanie i wstawienie do łazienki wanny z parawanem.

Kąpiel w wannie jest droższa nić kąpiel pod prysznicem, kiedy bierzemy prysznic oszczędnie. Szybki prysznic pozwala nam zaoszczędzić kilka złotych i jest bardziej ekologiczny. Z tego powodu umieszczenie prysznica w łazience może być dobrym pomysłem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wanny asymetryczne https://1lazienka.pl/category/wanny-asymetryczne.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

Nowoczesna metalowa półka na buty do przedpokoju live url https://e-szczawnica.org/nowoczesnosc-w-przedpokoju-inspiracje-i-aranzacje-dla-milosnikow-stylu-loft/