Każdy naród posiada wytwory materialne, które są ważnym elementem tożsamości i są dla niego bezcenne. Do tych skarbów kultury należą między innymi dzieła sztuki. Chociaż wszyscy zachwycamy się światowymi skarbami kultury i postrzegamy świat globalnie, traktując je jako światowe dziedzictwo należące do cywilizacji jako całości, najczęściej szczególnym sentymentem darzymy te dzieła sztuki, które związane są z naszymi własnymi korzeniami i które opowiadają i przypominają historię naszego własnego narodu.
Polskie społeczeństwo — przywiązane do skarbów narodowej kultury?
Wśród polskich obywateli można zauważyć dość spore zainteresowanie tematyką zabytków i sporą troskę o nią. Należymy też do narodów szczególnie przywiązanych do swojej przeszłości, dla których kultywacja i ochrona dawnych tradycji i narodowej tożsamości jest niezwykle ważna, a dla wielu osób są one wręcz kwestią kluczową. Nic więc dziwnego, że konserwacja dzieł sztuki cieszy się u nas sporym zainteresowaniem. Informacje dotyczące planów konserwacji ważnych dla Polaków skarbów narodowej kultury często spotykają się z żywym odzewem i często głośno jest o nich zarówno w krajowych, jak i w polonijnych mediach.
Skromne środki perzeznaczane z budżetu a inne źródła finansowania
Niestety, środki przekazywane na ten cel przez kolejne rządy są niewystarczające. Konserwacja dzieł sztuki, podobnie jak i inne dziedziny polskiej kultury i sztuki, zdaje się być przez polityków doceniana, jednak często kończy się jedynie na słowach, a w praktyce kraj nasz słabo wypada na arenie międzynarodowej, jeżeli weźmie się pod uwagę ilość przeznaczanych na ten cel środków z budżetu. Na szczęście pozyskiwanie pieniędzy na nią w ten sposób nie jest jedyną opcją.
Walka społeczeństwa i rozmaitych podmiotów o ocalenie ważnych dla tożsamości skarbów kultury
Dzięki zaangażowaniu polskiego społeczeństwa sukces święcą różnego rodzaju inicjatywy mające na celu zdobycie środków na konserwację dzieł sztuki szczególnie ważnych zarówno dla całego narodu, jak i dla lokalnych społeczności. Społeczeństwo nieraz pokazało, że potrafi się zmobilizować i zorganizować potrzebne środki. Również liczne formy i organizacje działające na terenie polski przeznaczają środki na konserwację dzieł sztuki, co jest często niezwykle skutecznym elementem ich strategii marketingowej. Nie można zapomnieć tu też o prywatnych inwestycjach z zagranicy, a przede wszystkim o szerokim strumieniu pieniędzy płynących z Unii Europejskiej, dzięki którym wiele bezcennych skarbów zostało uchronionych przed zniszczeniem i zachowanych dla przyszłych pokoleń.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków