Niestabilne ceny prądu oraz widmo kolejnych podwyżek cen za dostarczanie energii elektrycznej powoduje, że w polskim społeczeństwie rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE). Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne czy solarne to koszt często przekraczający możliwości przeciętnego gospodarstwa domowego, dlatego też rządowe i samorządowe programy wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej skierowane do osób fizycznych cieszą się coraz większą popularnością. Kolejne projekty obejmujące całe terytorium kraju oraz jej poszczególne regiony mają na celu przybliżyć Polskę do spełnienia wszelkich norm stawianych przez Unię Europejską względem udziału OZE w przekroju całej energii elektrycznej wytwarzanej na terenie Polski. Dofinansowanie na fotowoltaikę można uzyskać na kilka sposobów – poniżej prezentujemy kilka z nich.
Fundusze samorządowe wspierające energię prosumencką
Warto zacząć od środków publicznych przyznawanych w obrębie danego województwa. Wiele gmin otrzymuje odpowiedni budżet z unijnych dotacji przeznaczonych na montaż instalacji fotowoltaicznych, a także kolektorów słonecznych w domach jednorodzinnych. Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 wciąż działa i ma się dobrze. Dotacje na fotowoltaikę Białystok są przyznawane regularnie i pomagają pokryć część kosztów związanych z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych konwertujących energię słoneczną w energię elektryczną. Aby pomyślnie przejść proces weryfikacji wniosków, należy spełnić szereg wymagań, wśród których znajduje się m.in. odpowiedni dobór mocy paneli PV czy wymiana pokrycia dachowego zawierającego azbest.
„Mój Prąd”, czyli rządowe wsparcie dla osób fizycznych
Mieszkańcy Podlasia oraz innych województw mogą starać się o przyznanie dofinansowania na szczeblu ogólnokrajowym. Program „Mój Prąd” powstał z myślą o osobach fizycznych, które są zainteresowane pozyskiwaniem energii elektrycznej z ekologicznych źródeł. Projekt zakłada jednorazowe, bezzwrotne dotacje w wysokości max. 5 tys. zł nieprzekraczających 50% kosztów realizacji jednej mikroinstalacji. Zatem decydując się na instalacje fotowoltaiki w Białymstoku czy w Warszawie, warto rozważyć korzyści płynące z regionalnych dofinansowań, a ich wysokością z tytułu „Mojego Prądu”.
„Czyste Powietrze” i „Prosument 2”
Rządowe projekty to nie tylko „Mój Prąd”. „Czyste powietrze” to program sfokusowany głównie na termomodernizacji domów jednorodzinnych, jednak w jego ramach mieści się również dofinansowanie na panele fotowoltaiczne w Białymstoku lub w innej dowolnej części Polski. Można również skorzystać z programu obsługiwanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli „Prosument 2”. Zakłada on dopłaty do zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych nie tylko przeznaczone do użytku przez osoby fizyczne, ale również przez spółdzielnie mieszkaniowe czy jednostki samorządu terytorialnego.