piątek, 14 czerwca, 2024

Skituring to wyzywający sport, który wymaga od narciarza sporej aktywności fizycznej. Wymaga również umiejętności i wiedzy. Wszystko to przychodzi z czasem. Jak, więc przygotować się do pierwszego wyjścia w góry? Skąd wiedzieć co trzeba ze sobą zabrać? Jak ułatwić sobie pierwsze podejście na stromy stok?

Przewodnik

Dobrym pomysłem dla początkującego skiturowca jest wynajęcie przewodnika. Powinna to być osoba, która ma dobre obeznanie w terenie (bo na przykład mieszka w okolicy lub często oprowadza tam narciarzy).

Musi też mieć doświadczenie w skiturze. Taki przewodnik powinien być w stanie zweryfikować, czy narty oraz wiązania skiturowe atomic zostały dobrane w sposób prawidłowy. Jeśli przewodnik miałby co do tego jakiekolwiek wątpliwości, to powinien od dokonać niezbędnych modyfikacji. Od sprzętu zależy bezpieczeństwo i wygoda narciarza.

Zadaniem przewodnika będzie wskazywanie najwygodniejszej i równocześnie najbardziej bezpiecznej trasy dla narciarzy. Chodzi też o to, by pokazał od nowicjuszowi jak trzeba stawiać narty, by nie zjeżdżały w dół w czasie podejścia lub jak szybko wypinać piętę z wiązania.

GPS i telefon

Warto zabrać ze sobą nadajnik GPS. Pomoże on odnaleźć się w sytuacji zagrożenia. Góry mają do siebie to, że w kilka chwil może zmienić się w nich pogoda. Po prostu są kapryśne. Ważne jest, więc by być przygotowanym na wszelkie nieprzewidziane sytuacje.

W razie zgubienia drogi GPS pomoże zlokalizować umiejscowienie narciarza na mapie. Przy okazji będzie sporym ułatwieniem, gdy trzeba będzie wezwać pomoc. Dzięki niemu narciarz sam będzie mógł podać dokładne współrzędne, na których się znajduje.

Wiele telefonów ma wbudowany GPS. Wtedy można równocześnie wezwać pomoc i podać swoją lokalizacją. Całą resztą zajmą się odpowiednie służby.

Narty

Nie ma skituru bez nart i wiązań skiturowych atomic. Są podstawowym wyposażeniem. Narty muszą być dość lekkie i dopasowane indywidualnie do narciarza. Mogą przydarzyć się sytuacje, gdy narty trzeba będzie odpiąć i nieść je w ręce. Nie mogą, więc być zbyt długie lub ciężkie. Byłoby to strasznie niepraktyczne.

Kluczowe są jednak wiązania skiturowe atomic. Trzymają one jedynie palce buta narciarskiego. Oznacza to, że bez trudu można wysunąć z nich piętę lub zakleszczyć ją na sztywno. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb. Dużo łatwiej jest jednak zjeżdżać z góry, gdy pięta jest zaczepiona. Do podejścia pod górę wygodniej jest, gdy jest ona wolna. Również w razie ewentualnego wypadku możliwość szybkiego wypięcia butów może uratować nogę przed urazem.

Wiązania skiturowe atomic znajdziesz na proshop.com.pl

Tags: ,

Related Article

https://autobezpieczniki.pl/wplyw-historii-ubezpieczeniowej-na-przyszle-skladki-co-warto-wiedziec/ https://motohigh.pl/2024/05/22/zakup-ubezpieczenia-samochodu-najczestsze-bledy/ https://amtm.pl/przestrzen-i-styl-jak-hokery-do-kuchni-oraz-meble-loftowe-odmieniaja-wnetrza/