Wybór odpowiedniego rodzaju opakowań ma istotne znaczenie nie tylko na poszczególnych etapach całego łańcucha logistycznego, ale także w transporcie (krajowym, międzynarodowym i międzykontynentalnym). Najczęściej przez firmy transportowe, logistyczne i przemysłowe rozważane są skrzynie drewniane i te wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Oba rodzaje skrzyń różnią się jednak od siebie pod kątem swoich właściwości i finalnego przeznaczenia. Które z nich lepiej sprawdzą się w biznesie?
Aspekty ekologiczne
Skrzynie drewniane powstają z surowca odnawialnego, certyfikowanego, pozyskiwanego z lasów zarządzanych zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Jest to ponadto materiał biodegradowalny, dlatego nie jest przyczyną powstawania odpadów środowiskowych wymagających długotrwałego składowania. Co więcej, produkowanie skrzyń drewnianych pozostawia po sobie mniejszy ślad węglowy, a zużyte skrzynie można poddać recyklingowi lub upcyklingowi.
Z kolei opakowania z tworzyw sztucznych są produkowane z surowców nieodnawialnych. W trakcie procesu produkcji stosowana jest chociażby ropa naftowa, co z kolei wymaga dużego zużycia energii i przyczynia się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych. Należy także zaznaczyć, że skrzynie z tworzyw sztucznych są trudniejsze w utylizacji, a także przyczyniają się podczas ich użytkowania do rozprzestrzeniania się mikroplastiku niebezpiecznego dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego.
Waga, trwałość, wytrzymałość skrzyni drewnianych i opakowań z tworzyw sztucznych
Skrzynie drewniane mogą być stosunkowo cięższe od opakowań z tworzyw sztucznych, ale w dużej mierze zależne jest to od ich konstrukcji. Mogą być wykonane np. z płyty pilśniowej, w wersji pełnej lub ażurowej, z płyt OSB lub litych desek.
Jeśli chodzi o trwałość, skrzynie drewniane, dzięki odpowiedniej konserwacji lub zaimpregnowaniu, są znacznie trwalsze, bardziej odporne na pęknięcia, uszkodzenia mechaniczne, czy nacisk dużego ciężaru. Ponadto skrzynie drewniane można częściej naprawić i w ten sposób wydłużyć czas ich użytkowania. Natomiast opakowania z tworzyw sztucznych po uszkodzeniu nie nadają się do ponownego użytku i znacznie gorzej radzą sobie z dużym obciążeniem. Z tego powodu będą gorzej chronić zawartość podczas transportu.
Z tego też powodu skrzynie drewniane są częściej wybierane w przypadku transportu ciężkich, kruchych lub delikatnych towarów, ponieważ są bardziej odporne na uszkodzenia.
Koszt produkcji opakowań
Kolejny aspekt, jaki należy uwzględnić, to koszt produkcji omawianych środków stosowanych w transporcie i przechowywaniu towaru.
Jeśli chodzi o skrzynie drewniane, są one droższe ze względu na początkowe koszta związane z pozyskiwaniem surowca, produkcją i obróbką drewna. Jest to jednak inwestycja bardziej ekonomiczna w dłuższej perspektywie, ponieważ takie skrzynie są trwalsze, wytrzymalsze i prostsze w naprawie.
Z kolei opakowania z tworzyw sztucznych są tańsze w produkcji, ale nierzadko stosowane jako jednorazowe. Nie można poddawać ich naprawie, są mniej wytrzymałe, dlatego też korzystanie z nich może generować wyższe koszty dotyczące zakupu kolejnych, nowych opakowań.
Przepuszczalność powietrza
Przy porównywaniu i wyborze między skrzyniami drewnianymi a opakowaniami z tworzyw sztucznych należy jeszcze uwzględnić przepuszczalność powietrza.
Skrzynie drewniane powstające z naturalnego surowca zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, co jest szczególnie istotne w przypadku transportu i przechowywania produktów spożywczych. Natomiast opakowania z tworzyw sztucznych nie umożliwiają takiej wentylacji, co przy zmiennych temperaturach może prowadzić do kondensacji wilgoci w środku.
Łatwo zauważyć, iż skrzynie drewniane i opakowania z tworzyw sztucznych znacząco różnią się od siebie pod wieloma względami. W zdecydowanej większości przypadków lepszym rozwiązaniem okazują się skrzynie drewniane, które mimo wyższych początkowych kosztów inwestycyjnych zwracają się po dłuższym czasie ich użytkowania. Jeśli poszukujesz producenta drewnianych skrzyni, skontaktuj się z firmą PAKO-BUD celem omówienia swojego zapotrzebowania na ten rodzaj opakowania.