Zaburzona gospodarka hormonalna to jeden z najczęstszych powodów wypadania włosów u kobiet. Inną przyczyną może być nieprawidłowa pielęgnacja włosów, częste, dosyć uciążliwe zabiegi kosmetyczne i stylizacyjne, nieodpowiednia dieta i chroniczny stres. W każdej z tych sytuacji może dojść do wypadania i przerzedzania włosów, przez co fryzura traci na swojej objętości, coraz trudniej ułożyć włosy, a to z kolei wpływa na pewność siebie u przedstawicielek płci pięknej. Co można zatem dokładniej powiedzieć o przyczynach łysienia? Jakie są metody zabiegowe wspomagające leczenie różnych przypadłości związanych z łysieniem?
Zaburzenia hormonalne u kobiet
Zaburzenia hormonalne mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia kobiety, a to z kolei może odbijać się na kondycji jej włosów.
Łysienie androgenowe
Pierwszą przyczyną może być zatem łysienie androgenowe, które wynika z nadmiaru hormonów męskich lub niedoboru hormonów żeńskich. Wspomniane androgeny, a w szczególności DHT, oddziałują na mieszki włosowe i zwiększają ich wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Zaczynają one stopniowo się kurczyć, osłabiać, a taki proces postępującej miniaturyzacji może doprowadzić do całkowitego zaniku mieszka włosowego. Najczęściej u kobiet problem ten zaczyna się na czubku głowy, a w bardziej zaawansowanych przypadkach może dotykać także włosów zlokalizowanych w okolicy skroni.
U kobiet w takiej sytuacji stosuje się leczenie farmakologiczne. Ważne jest także wzbogacenie diety o produkty z biotyną, żelazem, witaminami z grupy B i minerałami. Można także rozważyć zabiegi medycyny estetycznej, jak np. mezoterapia igłowa komórkami macierzystymi lub preparatami odżywczymi. W bardziej zaawansowanym stadium choroby można zastanowić się nad przeszczepem włosów, które będą bardziej odporne na zmiany hormonalne o wspomnianym podłożu.
Inne przyczyny dużych zmian hormonalnych
Wśród przyczyn zachodzących w kobiecym organizmie zmian hormonalnych należy wymienić również problemy zdrowotne, jak chociażby nadczynność i niedoczynność tarczycy. Mogą one prowadzić do osłabienia i wypadania włosów.
Innym powodem będzie menopauza, kiedy to w kobiecym organizmie dochodzi do spadku poziomu estrogenów. Jest to jeden z tych hormonów, który może mieć znaczenie przy przerzedzeniu włosów z powodu zaburzonego cyklu ich wzrostu.
Wymienić tutaj należy także ciążę i okres poporodowy. W tym czasie kobieta jest narażona na gwałtowne zmiany hormonalne, które nie tylko wpływają na jej nastrój i ogólne samopoczucie, ale również na włosy. Często w trakcie ciąży dochodzi do wzrostu poziomu estrogenu, podczas gdy po porodzie następuje wyraźny spadek. Ten z kolei sprzyja wypadaniu włosów.
Leczenie w przypadku zaburzeń hormonalnych będzie zależne od przyczyny ich występowania. Może to być terapia lekami przywracającymi równowagę hormonalną, ale także wdrożenie do swojej diety pokarmów bogatych w białko, witaminy i minerały.
Styl życia, pielęgnacja i stylizacja włosów
To ważne, aby pamiętać o prawidłowej diecie, ponieważ brak odpowiednich składników odżywczych może w dłuższej perspektywie odbijać się na jakości i kondycji włosów.
Chroniczny stres także jest uważany za jedną z przyczyn problemów z włosami. Zły stan zdrowia psychicznego, długotrwałe narażanie się na czynniki stresowe nie pozwala na relaks, a także prowadzi do utrzymywania się niektórych hormonów na wysokim poziomie, przez co włosy mogą zacząć wypadać.
Inny problem dotyczy niewłaściwej pielęgnacji i częstej stylizacji włosów. Częstokrotne korzystanie z mocnych, agresywnych kosmetyków, niewłaściwie dobrany plan pielęgnacyjny, a także silne zabiegi stylizacyjne mogą bardzo osłabiać i uszkadzać włosy, co w konsekwencji skutkuje ich wypadaniem.
Warto zatem pamiętać o redukcji stresu, wzbogaceniu swojej diety i zadbaniu o odpowiedni plan troski o swoje włosy z trychologiem lub profesjonalnym stylistą. Można również rozważyć korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej, jak np. mezoterapia.
Jeśli chciałabyś poprawić kondycję swoich włosów, czy spowolnić i zapobiec ich wypadaniu, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.