wtorek, 19 marca, 2024

Poszukiwanie pracy za granicą jest coraz powszechniejsze u polskich obywateli w przedziale wiekowym 25-40. Okazuje się, że szukają oni nie tylko wyższych zarobków, ale przede wszystkim możliwości rozwoju zawodowego, którego nie są w stanie zapewnić im żadne firmy w kraju. Jak w praktyce wygląda przeprowadzka i podjęcie zatrudnienia poza granicami Polski? Czy łatwo odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Kto wyjeżdża najczęściej?

Do niedawna wyjeżdżającymi byli przede wszystkim pracownicy sezonowi, którzy po zakończeniu wakacji wracali do kraju. Taki sposób zarobkowania wybierają najczęściej studenci. Drugi rodzaj emigranta zarobkowego to osoby decydujące się na kilkuletni pobyt za granicą w celu powiększenia oszczędności powrotu do kraju. Trzeci typ to osoby wyjeżdżające na stałe, które poszukują nowego miejsca dla siebie.

Skąd tak duże zainteresowanie stałą pracą za granicą? Przede wszystkim na zachodzie brak jest wykwalifikowanych fachowców z takich dziedzin jak elektronika, mechanika, robotyka, IT. Zatrudnienie oferują przede wszystkim duże koncerny, które mogą zaproponować nam wysokie wynagrodzenie oraz możliwość zamieszkania w mieszkaniu służbowym (to spore ułatwienie!).

O czym pamiętać przeprowadzając się na nowe miejsce? Przede wszystkim podstawą powinno być dla nas ubezpieczenie zdrowotne, aby móc w pełni korzystać z opieki medycznej w razie wypadku.

Jakie obowiązki ciążą na Polakach pracujących legalnie za granicą?

Przede wszystkim ciąży na nas obowiązek podatkowy. Wraz z zakończeniem roku podatkowego musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Konieczne jest wypełnienie odpowiednich formularzy – wielu Polaków bardzo boi się tego procesu. Jak zabrać się za rozliczenie podatku z Niemiec? Z pewnością metodycznie. Dajmy sobie nieco czasu, zbierzmy niezbędne dokumenty, sprawdźmy możliwości zwolnienia z podatku. Z pewnością warto także skorzystać z możliwości rozliczenia się przez Internet – to znacznie wygodniejsze i oszczędza nasz czas!

Tags: ,

Related Article

No Related Article